Nosíte pánské šperky?
0

23 příspěvků k tomuto tématu

Vážení gentlemani, milí mladí i zralí muži,

Mám námět k obecné diskuzi na téma pánských šperků.

Zajímalo by mne, zda-li doma máte a nosíte nějaký originální pánský šperk. Vzhledem k tomu, že je český rybníček pln předsudků o nošení takových doplňků (a nemám nyní namysli snubní prsteny či manžetové knoflíčky od Blažka), je velká vzácnost potkat někoho s osobitým prstenem, náramkem, příveskem, broží/ozdobou v klopě.

Znám osobně několik zlatníků/šperkařů, kteří dělají pánské šperky a doplňky, ale všichni mi potvrdili, že jde většinou jen o doplňkovou část jejich odbytu a je výjimkou, když za nimi přijde muž s vlastním/osobitým námětem na svou zakázku.

Takže:

Nosíte šperk s vlastním příběhem?

Nechali jste si vyrobit někdy šperk na míru? Kde? Byli jste spokojeni?

Chybí Vám v majoritní nabídce šperků něco konkrétního?

Zmíněné otázky můžete vztáhnout též na osobní zavírací nože či třeba svorku na bankovky.

Díky předem za jakoukoliv sdílenou zkušenost.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Já nenosím nic. Ani snubní prsten. Na cokoli kovového na těle nejsem zvyklý a nemám důvod si zvykat. Kromě náramkových hodinek. Na ty jsem si zvykl z praktických důvodů již dávno v době "předmobilové." Ty ostatní věci nemají žádnou funkci kromě "předvádění se" a tato "funkce" mi nestojí za to, abych si na to zvykal. Pokud jde o nějaké ozdoby na oděvu, například brože, tam mám zase jiný problém. Sice by nebylo nutné si zvykat, protože to není na těle, ale zase nemám asi moc příležitostí, kam bych s tím chodil. Zatímco šperky na těle jsou v určitých kruzích u nás "in," brož je až příliš výstřední na naše poměry. A do společnosti výstředníků a pozérů se moc nedostávám, proto by to v mém případě byly vyhozené peníze. Tím nevylučuji, že mi třeba jednou nehrábne a z plezíru si něco nenechám udělat. Zatím ale nevím, co by to mělo být, aby to trochu dávalo smysl, ale hlavně je pořád dost věcí, které mi za moje peníze udělají radost větší.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Záleží na tom šperku - běžně muži nosí řetízky kolem krku a náramky, pokud to nevypadá moc gangsta, tak je to podle mě v pohodě. Sám to moc nemusím, protože v podstatě denně nosím kapesníček a barevné ponožky a to mi s hodinkama stačí. Docela se mi líbí prsten ala Gordon Gekko (lepší foto jsem bohužel nenašel), akorát zatím na takovou věc nemám věk a myslím si, že je potřeba si na něj "vydělat"...

Jinak pořád s sebou nosím malý švýcarský nožík, stejný jako na obrázku v bílé barvě, a je to opravdu užitečná věc - má to nůž, nůžky, pilník se šroubovákem, pinzetu a párátko a zvlášť ty nůžky a šroubovák využívám hodně často...

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Nikdy jsem je moc nenosil. Jen na lepší akce. Šperky mi spíš překážely. Začal jsem je nosit až na přání partnerky, které se na mě líbily. Popravdě už jsem si na ně tak zvykl, že jsem si je už začal i kupovat sám. Ovšem stále jen přes internet. Ještě se mi nestalo, že bych měl potřebu jít do zlatnictví a tam si vybírat. Preferuju online obchody jako http://www.sperky-stribrne-ocelove.cz/4911-panske-naramky/ častěji nosím náramky, řetízky stále moc nemusím. Problém je, ale v tom, že se mi často stane, že náramek nějak strhnu a zničím. Už jsem ho tak i párkrát ztratil. Stává se to ještě někomu?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Nikdy jsem je moc nenosil. Jen na lepší akce. Šperky mi spíš překážely. Začal jsem je nosit až na přání partnerky, které se na mě líbily. Popravdě už jsem si na ně tak zvykl, že jsem si je už začal i kupovat sám. Ovšem stále jen přes internet. Ještě se mi nestalo, že bych měl potřebu jít do zlatnictví a tam si vybírat. Preferuju online obchody jako

častěji nosím náramky, řetízky stále moc nemusím. Problém je, ale v tom, že se mi často stane, že náramek nějak strhnu a zničím. Už jsem ho tak i párkrát ztratil. Stává se to ještě někomu?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

No nevím, mám za to že jediné šperky které by měl muž nosit jsou kvalitní hodinky, manžetové knoflíčky a případně snubní prsten. Co se týká nože, tak kromě klasických pracovních mám jeden poděděný po dědovi, který jsem nechal zrekonstruovat na zakázku. Pro klipsnu na bankovky bych si asi uměl představit využití, nicméně dokáži žít i bez ní :)

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Muž samozřejmě může nosti šperky, jaké chce. Ať už z tradice, extravagance jako módní doplněk, způsob sebeurčení se nebo z jakéhokoliv jiného důvodu. Ta hesla, že muž má nosit jen snubní a pečetní prsten, hodinky a knoflíky bych ponechal diskuzím o formálním odívání. V casual prostředí bych s tvrzeními, co se musí a co se nesmí nebyl tak přísný.. samozřejmě nepopírám existenci hranice, která by se překračovat neměla.

Já sám nosím jen hodinky, ale někdy v 90. letech jsem nosíval zlatý řetízek, bylo to celkem trendy :-)

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

No a není snad nošení náramku dětinské? První odkaz na internetu: Infantilismus je psychologicky definován jako bezuzdné, neukázněné emotivní chování, například vzdor, egocentrismus nebo naopak „imponující chování“ („vytahování“). Vzhledem k tomu, že náramek nemá žádnou funkci, než udělat dojem na ostatní, myslím, že jeho nošení patří do té poslední škatulky - imponující chování. Ženám takové chování můžeme ještě promíjet, ale mužům? To je zase v rámci nějaké rovnoprávnosti nebo co?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ano, máte samozřejmě pravdu, ale na obhajobu kravaty by se dalo říct, že je to pořád oděvní součástka, zdegenerovaný šátek, který chránil krk. Z čehopak se nám vyvinul náramek?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

V příspěvku výše sám píšeš, že nevylučuješ, že by sis v budoucnu něco nenechal udělat.. takže nechápu celou diskuzi..

Na formální příležitosti ne, na neformální klidně, když se to někomu líbí..

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Infantilní je to v tom, že to slouží pouze k tomu, dělat dojem na ostatní. Je Vaším svatým právem, myslet si, že to je hloupost. A je mým svatým právem myslet si o pánech, kteří nosí náramky, že jsou infantilní. Můžete, pokud chcete, dodat nějaký argument pro nošení náramku.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Majdo, bylo to k broži do klopy, nikoliv k náramku. A stále platí, že nevím, co by to mělo být, aby to dávalo smysl (a nebylo to tudíž úplně dětinské). Prostě se pouze nevyloučil, že bych jednou mohl prozřít a jít do toho. Zatím jsem ale moc neprozřel, protože nikdo mi tu nenapsal žádný argument "pro." Zato se zdá, že mnohé znepokojuje už pouhá snaha pídit se po smyslu.

K pochopení diskuse snad pomůže si ji pořádně přečíst. Logika je ale asi taková: Marek Nejedlý projevil jakousi nejistotu stran toho, zda "nenosit náramek" je jen fráze. Tak jsem se mu snažil pomoci pohledem z druhé strany, aby viděl, že za tím negativním postojem se přece jen nějaká tvrzení dají najít. Tedy diskuse není o tom, jestli se to líbí tomu, co to nosí, ale jestli se to líbí ostatním. Myslím, že to je diskuse správným směrem. Gentleman není panák, zahleděný do sebe, který si nosí, co se jemu líbí, ale obléká se adekvátně situaci kvůli ostatním, nikoliv kvůli sobě. On tento pohled na věc je dnes pro většinu lidí překvapující.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Tak se zpětně omlouvám za urážku.

Každý na to máme jiný názor. Můj je takový, že náramek může něco znamenat. Například to muže být dárek od někoho blízkého a tím pádem je v něm nějaký "smysl". Asi tak jako ozdoby do klopy, kapesníčky, kravaty, barevné tkaničky, či barevné ponožky běžně lidé k obleku nosí, jen aby ukázali něco navíc... U mě to tedy není rozhodně o vychloubání, ale o tom, lehce personalizovat uniformitu obleků.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Já se ani tak nezamýšlel nad tím, zda nějaký výrok je či není frází. Spíše jsem vyjádřil svůj postoj k "zaručeně a jedině správným" doporučením, která se poměrně často objevují a ono úsloví o pánských špercích je jejich příkladem. Celý život jsem zastáncem svobody odívání - odpůrce veřejných pranýřů a pozérů. Chce někdo chodit v tretrách a roztrhaných džínách? Ať si chodí!

Existuje však výjimka. A to jsou případy, které upravuje etiketa, tedy společenské události. Zde naprosto souhlasím s Risanovým výrokem - člověk se má odít adekvátně situaci. A zde jsem se pokusil vyjádřit domněnku, že náramky a podobné doplňky mají zůstat doma. Ale jde-li někdo na nákup, do parku nebo na kávu a náramek (nebo cokoliv) nosí rád (ať už z jakéhokoliv důvodu), ať si ho vezme.

Samozřejmě každý na něco nějak nahlížíme, mě vždy připadala směšná v posledních letech tak propagovaná móda happy socks - v 90 % případů v nich lidi vypadali jako pitomci. Ale respektuji jejich volbu tohoto způsobu odívání.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

A já bych zase prostě řekl, že "zaručeně a jedině správné doporučení" nenosit šperky není až takový problém. Definuje bezpečný stav. Bez nich bude chlap vždycky vypadat dobře. Nikdo si nic nepomyslí, nikdo to nebude komentovat. No a se šperkem, to už v každém pozorovateli nějaký dojem vyvolá. A ten nemusí být vždycky dobrý. Za porušení "zaručeně a jedině správného doporučení" přece trest nehrozí, jen každý riskuje, že nezapůsobí dvakrát dobře. A to je (jak praví dnešní mrav) jeho věc, i když následky nenese vždy sám.

Pokud jde o to, oblékat se "adekvátně situaci," nemyslím si, že to se vztahuje jen na případy, které upravuje etiketa. Já to myslel obecně - na všechny situace, kdy jsou ostatní lidé nuceni se na mne dívat. Moc nechápu, proč by se to mělo vztahovat jen na některé speciální případy.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Já jsem v tomto ohledu asi poněkud liberálnější. Právě ta vůle porušit uniformitu a něco vyjádřit je podle mě jedním ze základních funkcí módy. Kdyby se všichni drželi onoho bezpečného stavu a nebyli ochotni nést určitý risk, byla by hrozná nuda :-). Co někoho pobouří, jiného nadchne. Zkrátka spatřuji krásu v diverzitě. To je asi vše, co můžu k tématu říct.

K ospravedlnění odbočení od tématu zodpovím úvodně položené otázky.

- Ne, nenosím šperk s příběhem.

- Ne, nenechal jsem si vyrobit šperk na míru.

- Ne, v nabídce mi nic nechybí.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Pánské náramky jsou takovými drobnými dárečky, které ale udělají spoustu parády. Například mohou být kožené, textilní nebo i korálkové. Věřte tomu, že je budou nosit nejen pánové, kteří vyznávají ležérní módu, ale taky třeba všichni milovníci koženého oblečení..

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se
0